Realizace Beroun je ukázkou velmi citlivé rekonstrukce domu z 20. let. Samotná vila je velmi prostorná, měli jsme tak příležitost prostory zvětšovat a využívat jinak, než byly původně zamýšlené. Při první návštěvě nás překvapilo, v jak dobrém stavu samotná vila je.
Využíváme předností
U tak staré stavby jsme nečekali okna v perfektním stavu, použitelné vnitřní dveře a zachovalé dřevěné parketové podlahy. Dům je postavený ještě v klasickém duchu, i přesto se v něm objevuje pár funkcionalistických prvků jako byla terazza, interiérové dveře nebo drobná černobílá mozaika. Rozhodli jsme se proto s klienty maximum těchto prvků zachovat a citlivě je doplnit tam, kde jsme dělali větší změny.
Očištění dispozice
Z hlediska dispozice jsme udělali největší změny u koupelny a kuchyně. Původní kuchyni jsme probourali do jídelny tak, že vznikl jeden otevřený prostor a kuchyňská linka tak prochází skrz obě místnosti. V kuchyňské lince je skrytý vchod do komory. V propojování obytného prostoru jsme pokračovali i dál směrem do obývacího pokoje. Jídelna se tak otevřela i do dalšího prostoru a vznikl tak velmi příjemný, lehce členitý a přesto velmi otevřený obytný prostor.
Kachlový poklad
Naprosto jedinečným kouskem, který jsme zachovali, jsou dvoje kachlová kamna. Jedna v jídelně, jedna v obývacím pokoji. Od samého začátku byla výzva, jak zakomponovat poměrně zdobná kachlová kamna v obývací pokoji. K nim jsme zvolili velmi jednoduchý minimalistický design nábytku a svítidel, zbytek prostoru jsme očistili od dekorací. Naopak tyrkysová kamna nás od počátku fascinovala. Abychom je nechali vyniknout, nahradili jsme dřevěnou podlahu bílým litý terazzem, jehož nepravidelné dilatační spáry vyplňuje tenký mosazný proužek lišty.
Dřevěný kazetový strop
Obývacímu pokoji dominuje dřevěný kazetový strop. Ten jsme nechali vyniknout tím, že jsme ho osvětlili nenápadným kruhovým svítidlem. Původní radiátory jsme nahradili novými jednoduchými litinovými a místo barvou jsou lakované pouze bezbarvě a vyniká tak jejich přirozený materiál. Z původních prvků jsme zachovali i dřevěný vyřezávaný jídelní stůl. Ten přímo navazuje na minimalisticky strohou bílou kuchyňskou linku a je doplněný jednoduchými židlemi.
Koupelna místo pokoje
Díky tomu, že vila má velmi velkorysý půdorys, mohli jsme koupelnu umístit do jednoho z původních pokojů. Od počátku se nám líbila myšlenka, že koupelna bude mít denní světlo a přirozené větrání. V tomto případě v koupelně není jen okno, ale je odtud přístup na balkón. Bohužel se nepodařilo zachránit původní černobílou mozaiku, nahradili jsme ji tedy mozaikou novou. Velkorysost místnosti nám dovolila umístit vanu majestátně do středu. Sprcha vznikla na půdorysu jedné z původních komor a je dostatečně velká pro dva. Umyvadla jsme umístili na původní dřevěný ponk ze sklepa a orámovali je černou nasvětlenou nikou.
Vroubkované sklo
Jedním z dalších dochovaných prvků jsou krásně geometrické vitráže oken. Chybějící jsme nechali vyrobit znovu a to včetně fazetovaných skel. Pouze původní divoce malované skleněné výplně dveří jsme nahradili jednoduchým flute vroubkovaným sklem. To stejné sklo jsme použili i do ložnice, kde vznikla nová dělící příčka.
Celý půdorys jsme očistili od množství zákoutí a malých komor, vznikla tak velmi čistá a prostorná hala s klavírem a knihovnou. I tady je původní dlažba nahrazena novým bílým terazzem a na velkém prostoru krásně vynikají nepravidelné dilatační spáry
od Radky - 8. 11. 2024