Navazujeme dalším článkem na téma realizace v zahraničí, konkrétně na Kanárských ostrovech. Na blogu se můžete začíst do všech článků na téma realizace v zahraničí. Tentokrát se podíváme na rozdíly mezi tím, jak se staví u nás a jak na Lanzarote.
Při samotné rekonstrukci vily Amonita nás překvapilo několik odlišností od našich stavebních zvyklostí. V předchozím článku jsme popisovali, jak samotná rekonstrukce probíhala, tentokrát se zaměříme na výrazné odlišnosti. Najdete tady užitečné postřehy, které Vám pomohou se na rekonstrukci lépe připravit a ušetří Vám nervy.
Dispozice:
Začneme od samotného dispozičního uspořádání. Překvapení jménem SOLANA. Platí zde nařízení, že pračka nemůže být ani v koupelně, ani v kuchyni, ale musí mít samostatnou místnost v domě, zvanou „Solana“. Tato místnost nemusí mít střechu, takže se poměrně často potkáte v domy, které mají takový přístěnek na pračku bez střechy a na pračku prší. Nesmíte prát v koupelně, ale na dešti ano, to se může.
Zastavěná plocha:
Další zajímavostí, které jsme si všimli u téměř všech nabízených nemovitostí, je rozšíření na černo. Je to taková salámová technika, kdy se nejdřív postaví pergola s dřevěnou střechou, pak se zasklí obvod a je z toho další místnost v domě. Dřevěná nebo skleněná střecha se totiž nezapočítávají do zastavěné plochy, tam patří jen beton. Tyto přílepky tak velmi často prodávající zahrnují do ceny domu, banka ovšem vždy pracuje jen s původně povolenou hmotou. Platí sice pravidlo, že pokud si dům jakkoliv na černo rozšíříte nebo upravíte, jste v mezích regulací, neporušujete maximální zastavěnost a navíc se od realizace nikdo proti vašemu zásahu po dobu 5ti let nevymezí, můžete požádat o schválení. O to ovšem už nikdy nikdo nepožádá, protože, kdo by se chtěl trápit s místními úřady. Proto si vždy u koupě vyžádejte „Nota Simple“, kde vidíte, co je oficiálně povolené.
Stavební materiály:
Jako hlavní konstrukční materiál se používá beton. A to jak tvárnice, tak litý. Kanárské betonové tvárnice mají velmi daleko k našemu pevnému ztracenému bednění. Říkali jsme tomu kanárský popcorn. Tvárnice jsou vyrobené s místního štěrku obaleném v betonové kaši a vytvarované do bloků. Výhodou je, že se do nich velmi dobře vrtá. Ale moc to nedrží. Takže pro vyšší zástavbu, která na Lanzarote stejně není povolená, se nehodí a může se použít jen jako výplň monolitického skeletu. Zapomeňte na cihly, nebo oblíbený Ytong. I přesto, že se ve Španělsku vyrábí (Xella), nikdo s ním nepracuje a považují ho za drahý. Pro práci v interiéru se potkáte ještě se sádrokartonem, ale i tady platí, že pracovat s ním umí jen omezeně. Víc o tom, jak jsme učili místní řemeslníky dělat zaoblené rohy na sádrokartonu najdete v článku Rekonstrukce na kanárský způsob.
Elektrorozvody:
Výhodou elektrického vedení je, že na všechny kabely jsou do zdí připravené husí krky. To umožňují právě betonové tvárnice, které nechávají duté (beton se do nich nelije). Zpočátku se to zdálo jako skvělé řešení, protože když děláte změny v elektru, nemusíte rozsekat všechny zdi. Nevýhodou je, že neznají kompaktní kabel – rozumějte tři žíly v jedné bužírce, a tak se každá žíla tahá husím krkem zvlášť. Výhodu nemá naprosto žádnou a je to neskutečně pracné, protože jednotlivé kabely se v krku o sebe zasekávají. Takže z jejich pohledu my žijeme v úplné sci-fi.
Voda a kanalizace:
Další specialitou kanárských ostrovů je fakt, že nemají pramenitou vodu. Všechna voda vzniká odsolením mořské. Španělé patří mezi špičku na světě. Na Lanzarote byla postavena první soustava v Evropě už v 60. letech. Problémem je, že spotřeba vody na ostrově je stále větší a soustavy mají často poruchy. Proto má každý dům vlastní nádrž na vodu, která slouží jako zásoba v době výpadku dodávek.
Ohřev vody je povinný se solárním panelem. Na každé střeše tak uvidíte boiler ohřívaný sluncem. Solární ohřev má ovšem jednu velkou nevýhodu. Pokud si dáte sprchu večer, což není tak zvláštní požadavek, do boileru se dopustí studená voda a solární panel už ji přes noc neohřeje. Takže ranní sprchování je velmi osvěžující. Na druhé straně, ale voda nebude ledová jako u nás, protože teploty na ostrově neklesají po 15°C, takže ani voda z nádrže není studenější.
Dalším překvapení bylo řešení odpadu. V každé koupelně najdete na podlaze kruhovou krytku, která slouží jako revizní šachta pro sběrný sifon od všech zařízení v koupelně. To slouží také jako přisávání vzduchu odpadního potrubí. A když Vám ho náhodou stavební firma zruší, připravte se na to, že potrubí si nasaje vzduch třeba z klimatizace a vám to bude v ložnici „škrundat“.
Izolace:
Izolování je disciplína na ostrově velmi neoblíbená. Považují to za zbytečné. Největší šok byl u koupelen. Sprchová vanička je jednoduše položená na betonovou podlahu bez jakékoliv izolace. Pokud byste na izolaci trvali, vyřeší to tak, že pod beton položí stavební igelit. Voda, která sprchou proteče, teče přeci do země a to nikomu nevadí Tím se vysvětlilo, proč téměř každý dům, který byste chtěli koupit, má vlhké fleky nad podlahou.
O trochu lepší přístup mají k izolacím střech. Většina domů má střechy kombinované, část šikmou, část plochou. Chtě nechtě ty ploché izolovat musí, protože vzdušná vlhkost přes noc vyprodukuje tolik vody, že každé ráno ze střech teče jako kdyby pršelo.
Nicméně i toto se vyplatí během nákupu nemovitosti sledovat – jestli nejsou vlhké fleky pod stropem.
Nejčastější materiály v interiéru:
Dřevo je na ostrovech, stejně jako v Portugalsku, velmi drahý luxus. Nabídka je minimální a dokonce i na terasu budete dřevo shánět velmi těžko. U luxusnější projektů se s dřevem na podlahách potkáte. Místní klimatické podmínky mu ovšem vyloženě nesvědčí. Velmi brzy si všimnete, že podlahy jsou zkroucené. Obvykle se povrch podlah řeší dlažbou. Výběr je velký a ne nadarmo je Španělsko i Portugalsko největší producent dlažeb v Evropě.
Na Lanzarote velmi často narazíte na jednoduše betonovou podlahu s bílým nátěrem. Uvnitř i venku. Bylo to velmi oblíbené řešení Cesare Manrique, který Lanzarote velmi výrazně formoval. Horší je to s výběrem barvy. I přesto, že se jedná o nejběžnější materiál a výběr je velký, kvalita je bídná. Velmi často narazíte na matné barvy na podlahu, což je naprosto nepoužitelné, protože na ní zůstávají stopy a nejdou umýt. Barva musí být zásadně lesklá, jedině tak jde udržovat. Správného výrobce jsme trefili až na čtvrtý pokus.
Postup prací:
Další, co nás zarazilo u novostaveb, je úplně převrácený sled prací. Třeba osazování oken téměř na konci stavby, když je hotový interiér. Většina rozestavěných domů má hotové rozvody elektro i s vypínači, podlahy i obklad v koupelně, ale okna nikde. Určitě si dovedete představit, jak uklizeno na stavbě mají, takže všechny práce dělají na hotových podlahách a škrábance jsou detail, který nikdo neřeší.
Ploty a zahrada:
Na Lanzarote platí pravidlo, že zeď kolem domu nesmí přesáhnout 50 cm výšky. Je to jedno z nejporušovanější pravidel. Povolené je mít navýšení z jiného „průhledného“ materiálu jako je pletivo nebo sklo. Ve skutečnosti si u každého druhé domu všimnete postupného navyšování zídek.
Jinak velmi oblíbený materiál je lokální lávový kámen. A ten překvapivě levný není. I když to tak nevypadá, tak je velmi pevný a jakákoliv práce s ním je poměrně náročná.
Většinu zahrad uvidíte pokrytou černým lávovým štěrkem - pikon. Je to super materiál pro zadržení vzdušné vlhkosti, takže kytkám to prospívá. No a stavební firmy tím řeší překrytí všeho stavebního nepořádku.
Nábytek:
Místní vlhkostí netrpí jen dřevěné podlahy, ale všechen vestavný nábytek. Téměr vždy budete cítit z nábytku "zatuchlo", což je vždy plíseň. My jsme se rozhodli všechny původní vestavní nábytky vyhodit a vše nahradit nábytek otevřeným, který může větrat. Postele jsme nahradili vybetonovanými "podii" s matrací.
Nabídka kupovaného nábytku je na ostrovech velmi omezená. Je to z důvodu, že je tady malý trh a i místní IKEA má komicky malé rozměry. Z výběru nábytku je nekonečný kolotoč obcházení těch pár obchodů, které na ostrově jsou a přesvědčování sama sebe, že to je vlastně dobrý. Velké e-shopy, které fungují na pevnině a částečně i na Baleárech, na Kanáry posílat odmítají. Důvodem je zcela jiný systém DPH. Všude na pevnině existuje klasický VAT (IVA), Kanárské ostrovy (všechny) fungují na IGIC. Důvodem je motivace pro oživení ekonomické činnosti na vzdálených ostrovech. Výhodou je, že je velmi nízká (7% proti 21% na pevnině), ale jakékoliv zboží dopravené na ostrovy se musí proclít, a to včetně vlastních věcí, které si posíláte soukromě. My jsme si nakonec našli dopravce z pevniny, který ovšem také jednoduchý není. Nakoupíme na španělském eshopu, doručení si nastavíme na předem domluvený sklad dopravce v přístavu a až se naplní kontejner nákup směřuje na Lanzarote. Stejná firma nám dobře funguje i na transport nákupů mezi ostrovy.
Čeho je na ostrově nedostatek:
Možná Vás řádky výše odrazují od rekonstrukce odrazují, ale opak je pravdou. Protivahou všech těchto komplikací je stále neskutečně nízká cena v porovnání s Českem. Nejen pořízení nemovitosti, ale i stavební práce jsou na 50% nákladů proti tomu, co stojí rekonstrukce u nás.
Rekonstruovat se na ostrovech dá, jen je nutné si všechno pohlídat. My jsme tady od toho, abychom celý proces ohlídali a Vy tak získali zajímavou lokální nemovitost, která bude stavebně provedena ve standardu, jak ho známe z Česka. Nezáleží na tom, jestli se rozhodnete pro novostavbu nebo objekt k rekonstrukci. Pokud podobný záměr zvažujete, určitě se na nás obraťte. Více s k tématu dočtete na naší stránce Zahraničí.
od Radky - 19. 11. 2024