Interiér vily Ohnivcové je navržen tak, aby maximálně využil přirozené světlo a otevřený prostor. Betonové schodiště se stává centrálním prvkem, který propojuje jednotlivé části domu. Citlivá kombinace pohledového betonu a oceli v interiéru dodává prostoru moderní a industriální nádech, zároveň však zachovává harmonii a teplý charakter. Tento projekt je další ukázkou, jak navazujeme na návrh jiného architekta a interiérem prostor dotahujeme k dokonalosti, vyzdvihujeme jeho nejlepší části a přetváříme je v jedinečný a funkční prostor. Návrh architektury domu je dílny ateliéru 4DS.
Beton jako výrazový prvek
Asi nejvíc z celého prostoru zaujme obytné patro, které je ze dvou stran prosklené a vytváří až funkcionalistický prostor. My jsme využili monolitických konstrukcí a nechali je přiznané. Navíc jsme interiér doplnili tmavými dubovými podlahami a všechny ocelové sloupy nechali v tmavé barvě. Možná by se mohlo zdát, že bude betonu bude v interiéru moc, ale opak je pravdou. Představte si, že by místo betonového stropu interiér definoval bílý sádrokartonový strop a sloupy by skončily zá sádrokartonovým obalem. Poněkud fádní a studení, že? Naopak beton dodá prostoru šmrnc a u otevřených a minimalistických interiérů prostor „zabydlí“, dodá mu strukturu.
Vývody v betonovém stropě
Kouzlo odhalených konstrukcí sebou nese i několik momentů, které je třeba vyřešit včas, dodatečně to bohužel nejde. Abychom mohli ponechat přiznané konstrukce v interiéru, musíme všechny rozvody provést v patře nad stropem a pouze vrtat vývody skrz. Takový přístup vyžaduje promyšlený návrh osvětlení, koordinace s dalšími vývody jako jsou třeba požární hlásiče, vzduchotechnika a další. A bohužel omezuje jakékoliv dodatečné úpravy. Ale přiznejme si, že to je vlastně dobře, protože právě nekonečné změny stavby prodlužují a prodražuje. Přiznaný strop je přísný nejen vzhledem, ale i provedením a přípravou projektu. Podobně jsme postupovali i u rekonstrukce hradebního domku Hradby, kde jsou v interiéru odhalené původní klenby.
Točité schodiště
Podobně jako u realizace Lučiny i tady se řešení zábradlí schodiště stalo neskutečným rébusem. Původní návrh s vyzděným zábradlím kolem dokola s dřevěným madlem se nám zdál velmi uzavřený. Chtěli jsme schodiště jako dominantní prvek interiéru.
Proto jsme zvolili variantu s tyčový tubusem kolem celého schodiště přes tři patra a skleněným zábradlí v otevřeném prostoru obývacího pokoje. Celé schodiště je odlité z betonu a bylo velmi náročné na přesnost připravit kotvení ocelových tyčí nebo zabudovaného osvětlení stupňů. Ještě pořád si tady někdo myslí, že interiér je o nábytku? Abychom dojem schodiště umocnili, usadili jsme do jeho středu zavěšená svítidla a celého ho ostěrkovali.
Oceli není nikdy dost
Kromě betonu milujeme i surovou ocel a speciálně na nábytku. U tohoto projektu jsme si vyhráli s ocelovými zavěšenými policemi i speciálně vytvarovanou podnoží jídelního stolu. Ta nenápadná namodralá kresba za tepla válcované oceli je neskutečně sexy. A v kombinaci s betonem je to nádhera.
Drátosklo jen do výtahu?
Určitě si všichni z dětství pamatujeme to nejsprostší drátosklo v každém výtahu. To bylo ještě předtím, než se musely všechny výtahy vyměnit za pevné dveře. My jsme drátosklo rehabilitovali a použili na nábytku kuchyně. Vzhledem k tomu, že si všechen nábytek navrhujeme a řešíme na zakázku, můžeme experimentovat. Vysokou část kuchyně u zdi jsme nechali částečně otevřenou s tenkými police a výplněmi právě z drátoskla. Trochu atypicky jsme nad širokou varnou desku umístili dvě digestoře vedle sebe, protože jistota je jistota. Na ostrůvku jsme si pohráli s vloženou dřevěnou deskou, která nenápadně skrytý pod pracovní deskou vybíhá to vykonzolovaného baru.
Kontrasty
Aby to nebyl jen industriál, rádi kombinujeme surovost a jemnost. V toto případě najdete drobné detaily v mosazi – třeba na svítidlech. Celý prostor pak lemuje vzdušné zastínění, které otevřenému a prosklenému interiéru dodává potřebné soukromí a zároveň se v létě při otevřených oknech v průvanu krásně vlní.
Zajímá vás, jak k podobným projektům interiéru přistupujeme? Přečtěte si o tom více zde v části INTERIÉRY.
— Pojďme se potkat!
Máte podobný projekt, který s námi chcete probrat? Vyplňte tento stručný dotazník, dejte nám vědět něco málo o Vašem záměru a my se Vám brzy ozveme.
od Radka - 27. 1. 2025